Akcje

PO PIERWSZE DRUGIE ŚNIADANIE

Szkoła Podstawowa w Parsęcku jest szkołą promującą zdrowie, dlatego chętnie przyłączyliśmy się do akcji ,,Po pierwsze drugie śniadanie od Kubusia”, która promuje spożywanie przez uczniów drugiego śniadania. Manifest śniadaniowy naszej szkoły znalazł się w galerii konkursowej. Nasze zgłoszenie znalazło się w pierwszej setce prac. To dla nas dobra wiadomość, ponieważ już niedługo otrzymamy odlotowe śniadaniówki dla wszystkich uczniów. Mamy tez nadzieję, że nasz manifest znajdzie się wśród czterech najlepszych prac, które wygrają główną nagrodę, a jest nią przyjazd Kubusia z ekipą telewizyjną.

NARODOWE CZYTANIE

Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku włączyli się do trzeciej edycji akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku czytano ,,Trylogię” Henryka Sienkiewicza. My postanowiliśmy, że przybliżymy wszystkim sylwetkę pisarza i przeczytamy wspólnie dwa utwory. Uczniowie z klas młodszych wysłuchali ,,Bajki” Henryka Sienkiewicza. Utwór odczytała Pani Mariola Jasińska. Starsi poznali nowelę ,,Janko Muzykant”. Ten utwór wspólnie z Panią Małgorzatą Grondys czytali: Hubert Brych z klasy V, Wiktoria Bąk, Martynka Karlińska i Kamil Pawlak z klasy IV. Wspólne czytanie podoba się uczniom. Uważają, że jest to dobra lekcja, dzięki której mogą poznać polską literaturę.

SPRZĄTANIE ŚWIATA

,,Śmieciu precz, brudzie precz”. Słowa refrenu piosenki ekologicznej nucili uczniowie ze szkoły w Parsęcku podczas ,,Sprzątania Świata”. Akcja rozpoczęła się apelem, podczas którego obejrzeliśmy inscenizację przygotowaną przez klasę III i Panią Mariolę Jasińską, opiekuna szkolnego koła LOP. Przedstawienie przeniosło nas do lasu, w którym zwierzęta zorganizowały konferencję na temat ochrony środowiska. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest zachowanie czystości środowiska naturalnego, dbanie o naszą planetę Ziemię. Po apelu wyruszyliśmy w teren. Każda klasa dokładnie posprzątała wyznaczone miejsca. Potem spotkaliśmy się na wspólnym ognisku. Atmosfera była bardzo miła, wszystkim dopisywał humor. Mamy nadzieję, że wspólne sprzątanie sprawi, że wzrośnie nasza świadomość ekologiczna i troska o czystość Ziemi.


Nasza szkoła otrzymała następujące doposażenie z systemowego projektu unijnego „Modernizacja i doposażenie oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych w Gminie Szczecinek. Realizacja projektu obejmowała
1. Dostawę pomocy dydaktycznych i zabawek
2. Dostawę wyposażenia meblowego
3. Dostawę sprzętu elektronicznego i multimedialnego
4. Dostawę sprzętu AGD
5. Dostawę i montaż rolet okiennych
6. Dostawę i montaż obudowy grzejników
7. Organizację placów zabaw
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX – Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. 1.Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej. Nowoczesne i bezpieczne miejsca wychowania przedszkolnego”.

Z wizytą w Lipiu

W dniach 2 i 3 października, pod opieką p. Ewy Lewandowskiej, p. Zofii Kosakowskiej, p. Grażyny Adaśko i p. Marioli Jasińskiej, 36 osobowa grupa wzięła udział w warsztatach edukacyjnych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu. Warsztaty dotyczyły recyklingu i rekultywacji składowisk odpadów komunalnych. W pierwszym dniu były warsztaty, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak dbać o środowisko i segregować śmieci. W laboratorium oglądaliśmy preparaty mikroskopowe. Po obiedzie były zabawy twórcze i aktywizujące, między innymi strzelanie z łuku i wiatrówki. Drugiego dnia odwiedziliśmy wysypisko śmieci w Szczecinku oraz PGK, w którym następuje selekcja śmieci. Potem pojechaliśmy do Parku Owadów w Lubnicy, gdzie świetnie się bawiliśmy. Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

RAJD TURYSTYCZNY

5 października 2014 r. odbył się XXXV jesienny rajd turystyczny zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK ,,Wiarusy”. Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć koła turystycznego ze szkoły w Parsęcku. Spotkaliśmy się o godz. 10.30 przed dworcem PKP w Szczecinku, gdzie nastąpiło rozpoczęcie imprezy. Potem autobusem dojechaliśmy do dworca PKP w Turowie. Stamtąd wyruszyliśmy sześciokilometrową trasą przez Lipnicę do Szczecinka. Rajd zakończył się na polu biwakowym koło Ślusarni. Tam czekało na nas ognisko. Były kiełbaski i pieczone ziemniaki. Potem braliśmy udział w różnych konkursach. Rzucaliśmy beretem, piłką lekarską, wykonywaliśmy rzeźbę z ziemniaka. W quizie ,,Co wiem o lesie” zwyciężyła nasza uczennica- Karolina Kowalik z klasy VI, która w nagrodę otrzymała plecak. Kolejny rajd za nami. Było wesoło, pogodnie i humory wszystkim dopisywały. Już teraz szykujemy się na następna imprezę z ,,Wiarusami”- rajd ,,Trzesiecko”.

RAJD TURYSTYCZNY

26 października 2014 r. Wojskowe Koło PTTK ,,Wiarusy”zorganizowało jesienny rajd turystyczny ,,Trzesiecko”. To ostatni rajd w tym roku kalendarzowym i nie mogło na nim zabraknąć koła turystycznego ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku. Spotkaliśmy się o 10.00 na pętli autobusowej na osiedlu Zachód. Stamtąd wyruszyliśmy na Sójcze Wzgórze. Następnie szliśmy żółtym szlakiem brzegiem jeziora. Rajd zakończyliśmy w ogródku SAPiK-u na ulicy Kilińskiego. Tam czekało na nas ognisko i gorąca herbata. Mogliśmy też wziąć udział w konkursach sprawnościowych. Oczywiście wśród zwycięzców byli nasi uczniowie. Z niecierpliwością czekamy na kolejny rok i następne rajdy.

PO PIERWSZE DRUGIE ŚNIADANIE

6 listopada w szkole w Parsęcku odbył się apel, podczas którego Pani Dyrektor Dorota Brateus wręczyła wszystkim uczniom ,,odlotowe” śniadaniówki. To nagrody za udział w ogólnopolskiej akcji ,,Po pierwsze drugie śniadanie od Kubusia”. Inicjatywa ma na celu zachęcenie dzieci do spożywania drugiego śniadania. Nasza szkoła promuje zdrowy tryb życia, dlatego chętnie wzięliśmy udział w tej akcji. Manifest śniadaniowy naszej szkoły znalazł się w galerii konkursu i wśród stu pierwszych prac.

ŚNIADANIE DAJE MOC

Uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Parsęcku chętnie biorą udział w ciekawych programach edukacyjnych. Za taki uznać można program ,,Śniadanie daje moc”, który skierowano do uczniów klas 0- III. Celem tej inicjatywy jest zachęcenie dzieci do jedzenia drugiego śniadania. W ramach tej akcji obchodziliśmy w szkole 7 listopada Dzień Śniadanie Daje moc. W tym dniu uczniowie z klas O- III wspólnie przygotowywali śniadanie. Efekty ich pracy – piękne, kolorowe i zdrowe kanapki oraz koreczki owocowe mogli podziwiać wszyscy uczniowie, nauczyciele i rodzice. Można było też popróbować tych pyszności. To śniadanie było wyjątkowe.

PRELEKCJA DLA RODZICÓW

10 lutego 2015 roku rodzice uczniów ze szkoły w Parsęcku mieli okazję wysłuchać ciekawej prelekcji przeprowadzonej przez panią Izabelę Rudy – promotora zdrowia z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Szczecinku. Celem spotkania było omówienie najważniejszych problemów i zagrożeń wychowawczych, przed którymi stoją współcześni rodzice i uświadomienie rodzicom, w jaki sposób te zagrożenia wpływają na prawidłowy rozwój młodego człowieka. Temat wykładu był bardzo interesujący ze względu na ważność omawianych problemów, a forma przekazu poparta przykładami – ciekawa i podnosząca świadomość na temat realnych zagrożeń.

PROJEKT NATURA 2000
Uczniowie ze szkoły w Parsęcku wzięli udział w warsztatach edukacyjnych w ramach projektu ,, NATURA 2000 – Pozytywna Inspiracja”. Dzieci miały okazję wysłuchać ciekawego wykładu, z którego dowiedziały się między innymi, że w naszym województwie znajduje się obszar obejmujący najcenniejsze tereny przyrodnicze Pojezierza Drawskiego. Miały także możliwość usłyszeć wiele interesujących rzeczy o ptakach zamieszkujących Ostoję Drawską, która jest specjalnym obszarem ochrony ptaków. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentacją multimedialną.

PROJEKT – UMIEM PŁYWAĆ

Szkoła Podstawowa w Parsęcku bierze udział w unijnym projekcie „ Umiem pływać”. Głównym celem tego projektu jest opanowanie przez dzieci umiejętności pływania oraz zachęcanie uczniów do aktywnej formy spędzania czasu wolnego. Zajęcia, w których bierze udział 41 uczniów, odbywają się na szczecineckim basenie pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów. Prowadzone są raz w tygodniu, w 3 grupach, w zależności od wieku dziecka i umiejętności pływania. Uczniowie chętnie korzystają z tych zajęć i aktywnie w nich uczestniczą. Efektem udziału w tym programie będzie na pewno poprawa bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku dzieci nad wodą.

RAJD TURYSTYCZNY ,,WITAMY WIOSNĘ”

W niedzielę 22 marca 2015 roku koło turystyczne ze szkoły w Parsęcku wybrało się na kolejny rajd zorganizowany przez Wojskowe Koło PTTK ,,Wiarusy”. Impreza odbyła się pod hasłem ,,Witamy wiosnę”. Spotkaliśmy się o 10.30 przed dworcem PKP w Szczecinku. Stamtąd przejechaliśmy autobusem do Sitna. Następnie wyruszyliśmy w trasę. Z Sitna poszliśmy do Rezerwatu Dęby Wilczkowskie, a potem ruszyliśmy w stronę Świątek. Zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Ślusarni w Szczecinku. Tam czekało na nas ognisko. Wzięliśmy też udział w konkursach i było nam bardzo miło, ponieważ w quizie na temat ochrony przyrody i środowiska naturalnego zwyciężyła nasza koleżanka z klasy VI- Karolina Kowalik. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd, na którym na pewno nas nie zabraknie.

TYDZIEŃ KULTURY

W czwartek 26 marca w szkole w Parsęcku podsumowano Tydzień Kultury. To cykliczna impreza, która od kilku lat jest ważnym wydarzeniem w życiu naszej szkolnej społeczności. W ciągu tygodnia uczniowie wzięli udział w wielu konkursach. Odbył się konkurs ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii. W klasach I- III zwyciężyła Martyna Bieszk, a w klasach starszych – Joasia Stachnik. Uczniowie z klas IV- VI zostali nagrodzeni za piękne wiersze o wiośnie i za plakaty prezentujące najważniejsze wiadomości o naszych sąsiadach – Niemcach. Nagrody odebrali też uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Matematycznego ,,Kangur”. Dużym powodzeniem cieszył się konkurs ,,Moja mała ojczyzna”. Uczniowie z klas młodszych wykonali rysunki przedstawiające najbliższe im miejsca, a starsi zrobili zdjęcia, z których przygotowali prezentacje najciekawszych miejsc w naszej okolicy. Ich praca została doceniona nagrodami. W Tygodniu Kultury przygotowano także imprezy dla nauczycieli i rodziców. W tym roku odbyły się warsztaty, których uczestnicy poznali różne techniki wykonywania palm wielkanocnych. Za rok kolejny Tydzień Kultury. Na pewno będzie równie ciekawy.

WARSZTATY W LIPIU

W dniu 24 marca 36 – osobowa grupa z klas 0 – III, pod opieką 4 naszych nauczycieli, wybrała się do Lipia na warsztaty edukacyjne. Tematem przewodnim była „ Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży”. Uczniowie wraz z instruktorem wcielili się w rolę odkrywców i wspólnie próbowali ustalić, jakie zwierzęta, gatunki drzew i krzewów występują w okolicy. Uczyli się, jak poruszać się po lesie, a także pobrali próbki do badań laboratoryjnych. Po obiedzie odbyły się zajęcia z wykorzystaniem mikroskopów. Dzieci badały przyniesione próbki. Uczyły się tworzyć preparaty mikroskopowe i je analizować. Po ciężkiej pracy nastąpił czas relaksu- strzelanie z łuku i wiatrówki. Bardzo miło wspominamy czas spędzony w Lipiu na warsztatach, tym bardziej, że nawet pogoda nam dopisała.

W dniach 7- 8 kwietnia 35 uczniów ze szkoły w Parsęcku wraz z nauczycielami wyjechało do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Lipiu na warsztaty z zakresu ochrony środowiska zorganizowane w ramach projektu ,,Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty”. Podczas pobytu w Lipiu uczniowie uczestniczyli w warsztatach tematycznych, plenerowych i laboratoryjnych. Dodatkową atrakcją dla uczestników były wycieczki. Pierwszego dnia uczniowie pojechali na basen w Świdwinie, a drugiego dnia zwiedzali Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Udział w warsztatach jest ciekawą formą edukacji, która rozbudza zainteresowania ekologiczne. A wspólnie spędzone chwile pozwalają lepiej się poznać i zintegrować.

RAJD TURYSTYCZNY ,,LEŚNE ŚCIEŻKI”
19 kwietnia nasi uczniowie wzięli udział w rajdzie turystycznym ,,Leśne ścieżki”. Była to kolejna impreza organizowana przez Wojskowe koło PTTK ,,Wiarusy”, na której nie mogło zabraknąć miłośników turystyki pieszej z Parsęcka. Rajd rozpoczął się o 10.45 przy pomniku Zdobywców Wału Pomorskiego na Cmentarzu Wojennym w Szczecinku. Stamtąd wyruszyliśmy do Marcelina, potem na ulicę Leśną i do parafii świętego Franciszka z Asyżu. Tam, na polu biwakowym było ognisko. Na miejscu odbyły się konkursy rekreacyjne, w których można było wygrać ciekawe nagrody. Trochę szkoda, że to ostatni rajd w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że w następnym roku nasza przygoda z ,,Wiarusami” będzie równie interesująca i dołączą do nas kolejni miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego.


Organizacja Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Parsęcku
Z okazji Dnia Ziemi w naszej szkole zorganizowano wiele ciekawych działań, mających na celu kształtowanie u uczniów postaw proekologicznych. Uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w akcji Fundacji Ekologicznej Arka „Listy dla Ziemi” oraz wykonali piękne plakaty przedstawiające polskie drzewa w ramach akcji „ Las- mamy szczęście”. Listy i plakaty zostały rozwieszone na holu szkolnym. Uczniowie klas 4, 5 i 6 wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym. Autorzy najpiękniejszych prac oraz laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. W dniu 21 kwietnia 2015 r. odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Ziemi, na którym dzieci z klasy III przedstawiły inscenizację dotyczącą porządków w lesie i nad rzeką. Po apelu cała społeczność szkolna sprzątała teren wokół szkoły i kościoła, a uczniowie z klasy 6, na prośbę księdza proboszcza, pomogli sprzątnąć kościół po remoncie. Sprzątanie zakończyło się wspólnym ogniskiem, na którym pieczono kiełbaski. Ponadto, we wszystkich klasach został rozpropagowany projekt Fundacji Ekologicznej Arka „365 reklamówek śmieci”, w ramach którego chętni uczniowie przez cały rok będą zbierać śmieci w takich miejscach jak lasy czy parki, a informację o tym zamieszczać na stronach Fundacji.

DZIECI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PARSĘCKU Z WIZYTĄ U STRAŻNIKÓW MIEJSKICH W SZCZECINKU
Dnia 20 maja 2015 r. dzieci z klas 0-III ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku wybrały się do Straży Miejskiej w Szczecinku. Pierwsza atrakcja czekała na uczniów już na parkingu. Mogli bowiem przyjrzeć się służbowym pojazdom, usiąść „ za kółkiem” radiowozu oraz obejrzeć oznakowane rowery strażników miejskich. Następnie Pani Paulina Peciak – Nazarewska zaprosiła dzieci do komendy. Opowiedziała im, na czym polega praca strażników i pokazała ich miejsca pracy. Uczniowie byli pod wrażeniem, gdy dzięki monitoringowi mogli zobaczyć, co dzieje się w mieście. Potem obejrzeli prezentację multimedialną na temat bezpieczeństwa na drodze, w lesie, nad wodą i w domu. Weszli w rolę kierowcy lub pieszego i mogli zademonstrować prawidłowe poruszanie się po pasach z sygnalizacją świetlną. Na koniec Pani Paulina Peciak – Nazarewska przeprowadziła quiz na temat bezpieczeństwa na drodze i pracy strażników. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą na ten temat. W nagrodę otrzymali dyplomy, odblaski, broszurki i kolorowanki. Wizyta u strażników miejskich bardzo się uczniom podobała. Zadowoleni wrócili do szkoły i chętnie opowiadali o tym, co widzieli.

WYCIECZKA DO SARBSKA
Dnia 25 maja 2015 r. uczniowie z Parsęcka z klas O -III wybrali się na jednodniową wycieczkę do Sarbska. Pierwszą atrakcją było zwiedzanie parku makiet zwierząt żyjących w morzu oraz miniatur latarń morskich. Potem oglądaliśmy karmienie fok i kotików połączone z ich treningiem. Zwierzęta słuchały swoich opiekunów i popisywały się przed publicznością swoją zręcznością. Następnie zwiedziliśmy Oceanarium Prehistoryczne 3D. Tam mogliśmy zobaczyć zwierzęta, które żyły w dawnych czasach. Zaproszono nas na lekcję ekologiczną, na której dowiedzieliśmy się, co jest przyczyną ginięcia zwierząt morskich oraz jak temu przeciwdziałać. Dzieci z klasy III rozwiązywały krzyżówkę, a pozostałe kolorowały obrazek związany z tematem lekcji ekologicznej. W kinie 3 D obejrzeliśmy groźnego rekina oraz krótki film przygodowy o żółwiu. Resztę dnia spędziliśmy na zabawie na placu zabaw. Największą atrakcją był park linowy. Potem zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wycieczka była udana i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.

WYCIECZKA DO CZŁUCHOWA
Dnia 23 czerwca uczniowie z klas IV- VI ze szkoły w Parsęcku wybrali się na wycieczkę do Człuchowa. Pierwsza atrakcją było zwiedzanie zamku krzyżackiego. Po zamku oprowadzała nas pani przewodniczka, która ciekawie opowiadała o historii tego miejsca. Obejrzeliśmy wystawy stałe i czasowe. Na zakończenie wizyty w muzeum weszliśmy na wieżę, z której mogliśmy podziwiać panoramę Człuchowa. Potem zjedliśmy obiad i ruszyliśmy w dalsza drogę. Kolejna atrakcją były warsztaty plenerowe w Zagrodzie Edukacyjnej ,,Szyszka”. Najpierw pojechaliśmy bryczka do lasu. Przejażdżka była udana i nawet deszcz nie popsuł nam humoru. Po powrocie z lasu lepiliśmy garnki i malowaliśmy gliniane ozdoby. Pracowaliśmy też w grupach, malowaliśmy plakaty i układaliśmy hasła ekologiczne. Czas szybko minął i musieliśmy wracać do domu. Wycieczka była udana i na pewno długo będziemy ją wspominać.

ATRAKCYJNY DZIEŃ TRZECIOKLASISTÓW

Dnia 23 czerwca klasa III z wychowawcą Mariolą Jasińską wybrała się na wycieczkę do Szczecinka połączoną z biwakiem w szkole. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Szczecineckiego Muzeum Regionalnego. Potem wyruszyliśmy statkiem w rejs po jeziorze Trzesiecko. Na statku mieliśmy okazję zapoznać się z pracą sterownika. Trochę już zmęczeni, ale pełni wrażeń, wyruszyliśmy do pizzerii na pyszną pizzę. Do szkoły wróciliśmy, aby przygotować się do biwakowania. Zanim poszliśmy spać czekała nas jeszcze wspaniała zabawa. Graliśmy w różne gry planszowe i robiliśmy zawody sportowe. Nazajutrz, po wspólnym śniadaniu, wzięliśmy udział w pokazach ratowniczych WOPR-u. Mimo deszczowej pogody, humory nam dopisywały. Będziemy mile wspominać wycieczkę i pierwszy biwak w szkole.

WOPR w Parsęcku
W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniów ze szkoły w Parsęcku odwiedzili ratownicy z WOPR ze Szczecinka. Przeprowadzili akcję profilaktyczną ,,Błękitny patrol”. Głównym zadaniem tej inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa wodnego. Na początku ratownicy mówili o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się nad wodą. Przypomnieli, jak należy się zachowywać, by wypoczynek nad wodą nie skończył się tragedią. Ich wypowiedzi były bardzo obrazowe i nawiązywały do konkretnych wydarzeń. Potem nastąpiła część praktyczna. Uczniowie uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy. Dowiedzieli się, jak ratować tonących za pomocą liny. Nie zabrakło również pokazu sprzętu ratowniczego. Uczniowie chętnie wykonywali ćwiczenia i aktywnie brali udział w każdej części programu. Akcja WOPR jest wspaniałą inicjatywą, która na pewno wpłynie na poprawę bezpiecznego zachowania nad wodą.

 

 

 

Komentarze są wyłączone.