Lata 2012-2014

ROK SZKOLNY 2012/2013
SZKOLNIAK – WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2012

Wywiad z panią dyrektor Dorotą Brateus

Kamila Król i Ola Fortuniak przeprowadziły wywiad z nową Panią dyrektor.

– Co Pani sądzi o uczniach naszej szkoły?
– Uważam, że są mili i sympatyczni.
– Ile lat pracuje Pani w naszej szkole?
– Pracuję tu 24 lata.
– Co Pani chciałaby zmienić w naszej szkole?
– Chciałabym zmienić estetykę. Chcę, żeby każdy uczeń był zadowolony. Będę urządzać imprezy i różne zabawy szkolne.
– Kim Pani chciała zostać jako dziecko?
– Jako dziecko chciałam zostać osobą pomagającą ludziom.
– Marzyła pani o zostaniu dyrektorką?
– Nie, nie marzyłam o tym.
– Jakie są pani marzenia?
– Chciałabym podróżować dookoła świata.
– Co pani lubi robić w wolnym czasie?
– Lubię gotować i czytać.
– Jakie jest pani hobby?
– Moim hobby jest podróżowanie, zwiedzanie nowych miejsc.
– Co panią stresuje w pracy?
– Stresuje mnie złe zachowanie uczniów.
– Czy chciałaby Pani wprowadzić jakieś dodatkowe zajęcia?
– Tak, chciałabym wprowadzić język angielski.
– Dziękujemy za rozmowę.

JESTEŚMY SZKOŁĄ Z KLASĄ

Dobrze uczymy każdego ucznia.
Sprawiedliwie oceniamy.
Uczymy twórczego krytyczneo myślenia.
Rozwijamy społecznie.
Pomagamy uczniom uwierzyć w siebie.
przygotowujemy do przyszłości.

Wybory do Samorządu Szkolnego.
Wybrano nowych członków zarządu. Przewodniczącą została Weronika Rudnicka z klasy VI, jej zastępcą jest Natalia Kowalik z klasy V. Do sekcji porządkowej wybrani zostali: Krzysztof Niewielski i Damian Okuszko z klasy VI. Nowych przedstawicieli samorządu poprosiliśmy o przedstawienie się.

Mam na imię Weronika i chodzę do klasy VI. Jestem przewodniczącą
klasy VI i samorządu szkolnego. Moim ulubionym kolorem jest niebieski.
W wolnym czasie lubię czytać książki, jeździć na rolkach, słuchać muzyki oraz wychodzić z przyjaciółmi. Bardzo lubię Miley Cyrus. Często też fotografuję przyrodę
np. kwiatki i drzewa.

Nazywam się Natalia Kowalik. Chodzę do 5 klasy. Moim ulubionym przedmiotem w szkole jest wf i historia. Interesuje się sportem. W wolnym czasie czytam książki, oglądam telewizję i przebywam na podwórku. Moją idolką jest Ewa Farna. Lubię słuchać jej piosenek. Jestem przewodniczącym klasy V i zastępcą przewodniczącego szkoły.

Mam na imię Damian i mam 12 lat. Słucham hip – hopu. Moim ulubionym wykonawcą jest Dongóralesko. Mam starszą siostrę. Lubię grać w piłkę i koszykówkę. Moim ulubionym przedmiotem jest wf i informatyka. Moją ulubioną drużyną piłkarską jest Śląsk Wrocław.

Mam na imię Krzysztof i mam 12 lat. Jestem w samorządzie. Moim marzeniem jest zostać informatykiem. Mój ulubiony klub to FC Barcelona. Słucham Firmy i Hemp Gru. Mam żółwia. Gram w Archlorda.

Nowemu samorządowi życzymy wielu pomysłów!

WYJAZD DO TEATRU
Dnia 3X pojechaliśmy do Szczecinka do kina „Wolność”. Wybraliśmy się tam, aby obejrzeć przedstawienie „Ten obcy”.
Do kina przyjechaliśmy o 11:50, a spektakl rozpoczął się o 12:00. Wraz z Ulą, Pestką, Julkiem i Marianem przenieśliśmy się na wyspę, na której pojawił się obcy – Zenek. Chłopiec uciekł od ojca alkoholika i szukał wujka. W czasie wędrówki rani się w nogę, dlatego zatrzymuje się na wyspie. Dzieci zaprzyjaźniają się z Zenkiem i pomagają mu odnaleźć wujka.
Przedstawienie bardzo się podobało. Aktorzy wspaniale odegrali swoje role,
dlatego otrzymali gromkie brawa. Wyjazd był bardzo udany.
Red. Krzysztof

OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO

11 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Papieskiego. Uroczystość przygotowała p. Grażyna Adaśko z uczennicami z klas IV- VI.
To spotkanie miało na celu upamiętnienie postaci naszego rodaka Karola Wojtyły.
Występujące wierszem i piosenką wyraziły podziw i ogromną wdzięczność Janowi Pawłowi II za jego posługę miłości Kościołowi i rodzinie, za to, że niósł orędzie wiary i nadziei współczesnemu światu.
Red. Natalka

APEL Z OKAZJI DNIA NAUCZYCIELA

W piątek, 12 października w naszej szkole miała miejsce miła uroczystość. Dziewczęta z klasy IV, V i VI wraz z p. Małgorzatą Grondys przygotowały apel z okazji Dnia Nauczyciela.
Uczennice przygotowały scenkę z życia szkolnego. W wesoły sposób pokazały dwie lekcje. Śpiewająco odpowiadały na pytania szalonej redaktorki ,,Szkolniaka”. Kamila Król recytowała wiersz o szkole. Na zakończenie dziewczyny życzyły naszym nauczycielom i pracownikom szkoły wytrwałości, zdrowia i sukcesów w pracy. Obdarowały pracowników szkoły laurkami i pysznymi batonikami. Występujące zostały nagrodzone gromkimi brawami. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Dorota Brateus. Życzyła wszystkim pracownikom sukcesów, cierpliwości i zapału w codziennej pracy. Wręczyła też nagrody. W tym roku szkolnym nagrodzeni zostali: p. Mariola Jasińska, p. Z. Kosakowska, p. G. Adaśko i p. M. Grondys, p. K. Cebulska
i p. M. Wilchowski. Gratulujemy.
Red. Kamila i Natalka

KONKURS

W konkursie plastycznym,, Mój nauczyciel” zwyciężyła Kamila Król z klasy VI. Jury, w skład którego weszli przedstawiciele samorządu i opiekun, stwierdziło, że portret Kamili najwierniej przypomina panią Grażynę Adaśko. Uczennica została nagrodzona książką.

SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

W ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie
klasy II przygotowali zdrowe i pyszne kanapki.


SZKOLNIAK – LISTOPAD 2012
RAJD TURYSTYCZNY

Jesteśmy Szkołą Promującą Zdrowi, więc propagujemy aktywny wypoczynek. W związku z tym grupa uczniów z panią Małgorzatą Grondys i panią Zofią Kosakowską wzięła udział w rajdzie turystycznym. Impreza była zorganizowana przez koło turystyczne „Wiarusy” ze Szczecinka.
28 IX o godzinie 10:30 na pętli autobusowej na osiedlu „Zachód” pojawiły się uczestniczki rajdu: Weronika Rudnicka, Gosia Kotowicz, Natalia Kowalik
Kamila Król, Martyna Pączkowska, Karolina Kowalik, Ola Gręźlikowska, Magda Zdunek. Organizator rajdu Pan B. Bereszyński przywitał nas serdecznie. Potem wyruszyliśmy zwiedzać Kalwarię przy kościele pw. Św. Rozalii. Następnie wędrowaliśmy wzdłuż jeziora Trzesiecko w stronę „Ślusarni”. Po drodze Pan Bereszyński opowiadał nam ciekawostki na temat jeziora. Na zakończenie rajdu było ognisko. Mogliśmy też wziąć udział w wielu konkursach.
Rajd bardzo nam się spodobał. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z „Wiarusami” rozwinie się i często będziemy uczestnikami imprez, które organizują. Naprawdę warto!

KONKURSY

Z okazji Święta Niepodległości ogłoszono w naszej szkole konkurs plastyczny i poetycki. Tematem konkursu była nasza ojczyzna. Oto wyniki:
KONKURS POETYCKI NA WIERSZ O POLSCE
I miejsce – Joanna Stachnik
MOJA OJCZYZNA
Warto pojechać nad polskie morze,
warto pojechać w polskie góry,
warto zobaczyć jak rośnie polskie zboże,
warto pojechać na Mazury.
Piękne są nasze lasy i łąki,
piękne są nasze kwiaty i ich pąki.
Piękny jest nasz kraj
i kocham go naj, naj, naj!
Joanna Stachnik

WYRÓŻNIENIA
Patrycja Wojtukiewicz – klasa IV
Małgorzata Kotowicz – klasa IV
Marek Kotowicz – klasa VI
Natalia Kowalik – klasa V

KONKURS PLASTYCZNY – RYSUNEK „MOJA OJCZYZNA”
klasa I-III
I miejsce– Weronika Wrotkowska
II miejsce– Wiktoria Bąk
III miejsce– Wiktoria Bieszk
klasa IV-VI
I miejsce- Aleksandra Gręźnikowska
II miejsce- Aleksandra Fortuniak
III miejsce- Natalia Wilchowska

Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody. Gratulujemy!

KONKURS HISTORYCZNY

Drużyny z klasy V i VI wzięły udział w szkolnym konkursie dotyczącym historii Polski. Klasę V reprezentowali: Natalia Kowalik , Aleksandra Gutkin i Mateusz Wrześniewski. W skład drużyny szóstoklasistów weszły: Agnieszka Giłka,
Weronika Rudnicka oraz Kamila Król.
Obie grupy wykazały się dużą wiedzą z zakresu historii Polski. Lepsi okazali się jednak piątoklasiści i to oni zwycięsko zakończyli konkursowe zmagania. Gratulujemy!

KONKURSY POZASZKOLNE

29 X w Szkole Podstawowej w Jeleninie odbył się konkurs „Plon niesiemy plon”. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Krzysztof Niewielski,
Gabriela Popiel, Natalia Wilchowska. Uczniowie zajęli IV miejsce. Gratulujemy!

PASOWANIE NA UCZNIA

Dnia 19 października w naszej szkole odbyło się ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy I. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, dyrektor GZEAS Hanna Molendowska, pan Czesław Gołubiński i rodzice. Najpierw
w części artystycznej zaprezentowali się uczniowie klasy I. Ich inscenizacja to była podróż do krainy muzyki, pracy, miłości do ojczyzny i mądrości. Najmłodsi uczniowie z przejęciem wygłaszali swoje role. Po przedstawieniu nastąpił moment ślubowania. Pan wójt uroczyście pasował dzieci na uczniów klasy I, a pani dyrektor
wręczała dyplomy i upominki. Potem pierwszoklasiści otrzymali prezenty od rodziców i szóstoklasistów. Po uroczystości wszyscy udali się do klasy na słodki poczęstunek.

UROCZYSTOŚCI SZKOLNE

10 listopada uczniowie klasy IV z wychowawczynią panią Z. Kosakowską zaprosili nas na uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie wierszem i piosenką przybliżyli ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Wspominali o rozbiorach i trudnych czasach I wojny światowej. Przybliżyli nam sylwetkę Józefa Piłsudskiego i wspominali tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. To była piękna lekcja historii.

HALLOWEEN

30 X 2012r. w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbyła się dyskoteka halloweenowa połączona z otrzęsinami dla klasy IV. Na zaproszenie pani dyrektor Doroty Brateus na uroczystość przybył Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński. Uczniowie zadbali o odpowiednie stroje i na sali pojawiły się wiedźmy, wróżki, czarodzieje oraz duszki. Impreza rozpoczęła się krótką częścią artystyczną, podczas której uczennice z samorządu szkolnego przedstawiły historię i zwyczaje związane z Halloween. Po części artystycznej DJ Krzyś poprowadził dyskotekę, podczas której zaprezentował piosenki z halloweenowej listy przebojów.
Potem nadszedł czas na otrzęsiny dla klasy IV. Uczniowie świetnie poradzili sobie w różnych konkurencjach. Odtańczyli wspaniały taniec z miotłą, biegali z miotłą między przeszkodami, wyli niczym duszki i bezbłędnie odpowiadali na zagadki. Na zakończenie pani dyrektor Dorota Brateus odcięła czwartoklasistom symboliczne ogony. Impreza była udana i wszystkim bardzo się podobała.

SZKOLNIAK – GRUDZIEŃ 2012

ANDRZEJKI

Dnia 01 grudnia w szkole w Parsęcku odbyła się zabawa andrzejkowa. Na imprezę przybyli zaproszeni goście, wśród nich Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, rodzice oraz mieszkańcy Parsęcka, Dalęcina i Skotnik. Zabawę prowadził pan Marek Jeszke. Wszyscy doskonale się bawili. Imprezę uatrakcyjnił występ zespołu ,,Kumoszki” z Parsęcka. Uczestnicy andrzejek mogli poznać tajemnice przyszłości w ,,kąciku wróżb”. Nie zabrakło pysznego poczęstunku przygotowanego przez mamy i panie z zespołu ,,Kumoszki”. Cała impreza była niezwykle udana. Gorące podziękowania należą się radzie sołeckiej, radzie rodziców oraz paniom z zespołu ,,Kumoszki”.


KONKURSY

Nasza uczennica Natalia Kowalik została laureatką wojewódzkiego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Wydział Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Natalia wykonała kalendarz promujący aktywne spędzanie czasu wolnego. Jej praca zawierała rysunek oraz wierszyk na każdy miesiąc roku 2013. Gratulujemy.

Gabriela Popiel oraz Weronika Rudnicka zajęły II miejsce w powiatowych zawodach tenisa stołowego. Zawody odbyły się w szkole w Turowie. Gratulujemy zawodniczkom i życzymy im dalszych sukcesów sportowych.

10 grudnia w Szkole Podstawowej w Żółtnicy odbył się gminny konkurs profilaktyczny ,,Używkom – nie”. Naszą szkołę reprezentował zespól w składzie: Kamila Król, Ola Gręźlikowska, Paulina Mikołajczyk, Joasia Stachnik i Weronika Rudnicka. Weronika pisała test, a pozostałe dziewczyny przygotowały scenkę o szkodliwości palenia. Uczennice zaprezentowały sztukę o Kopciuszku, który ,,kopcił papierosy jak smok” i przez to został odrzucony przez księcia. Ta historia nauczyła bohaterkę, że nie warto palić. Morał z bajki jest ważny. Żyjmy zdrowo i aktywnie, odrzućmy używki. Uczennicom, które zajęły III miejsce, serdecznie gratulujemy.

W naszej szkole zorganizowano konkurs na świąteczny stroik i świąteczne życzenia. Najpiękniejszy stroik wykonał Darek Jakimiec z klasy III, drugie miejsce zajęła Wiktoria Bąk z klasy II, a trzecie- Karina Skrzydlińska z klasy IV. Przyznano również dwa wyróżnienia. Otrzymały je Magdalena Zdunek z klasy IV i Julia Kurek z klasy II.
W konkursie na świąteczne życzenia wyróżniono Mateusza Wrześniewskiego z klasy V oraz uczennice z klasy IV- Patrycję Wojtukiewicz, Karolinę Kowalik i Karinę Skrzydlińską.

TWÓRCZOŚĆ UCZNIÓW

,,Świąteczny czas”

Kiedy święta się zbliżają,
wszyscy dobry humor mają.
Dzieci bardzo się starają
i w aniołki zamieniają,
na prezenty już czekają.
Pani w sklepie, sąsiad z boku
wszyscy znów czekają zmroku.
Bo w Wigilię jest ten dzień,
kiedy troski idą w cień.
Wtedy wszyscy się radują
i życzenia przekazują.
By marzenia się spełniały,
a kłopoty nas omijały.

Joanna Stachnik – klasa IV

MIKOŁAJKI

6 grudnia odwiedził nas Mikołaj. Przywiózł nam piękne paczki. Nim je otrzymaliśmy, wspaniale się bawiliśmy. Malowaliśmy portret Mikołaja, układaliśmy puzzle i rzucaliśmy do celu. Wszyscy byli zadowoleni z prezentów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku Mikołaj o nas nie zapomni i też nas odwiedzi. Pamiętajmy tylko o tym, że mamy być cały rok grzeczni.


Jasełka i świąteczny kiermasz

Zgodnie z tradycją uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku wystawili jasełka oraz przygotowali bożonarodzeniowy kiermasz. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, zaproszeni goście oraz rodzice. Widowisko o tematyce bożonarodzeniowej i piękne kolędy wprowadziły słuchaczy w uroczysty nastrój. Po części artystycznej odbył się kiermasz. Stroiki, bombki, kartki i ozdoby świąteczne wykonane przez naszych uczniów i rodziców cieszyły się dużym zainteresowaniem. Goście mogli także skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez mamy oraz napić się kawy lub herbaty. Serdecznie dziękujemy za hojność okazaną naszym uczniom

SZKOLNIAK – STYCZEŃ-LUTY 2013

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dnia 21 stycznia 2013r. w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością między innymi Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński. Licznie przybyli goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów. Dzieci wierszem i piosenką przekazały życzenia wzruszonym babciom i dziadkom. Uczniowie podarowali im też piękne prezenty, które sami wykonali. Potem zaproszono gości do wspólnej zabawy. Babcie i dziadkowie świetnie poradzili sobie w różnych konkursach. Wszyscy w nagrodę otrzymali pamiątkowe medale.

BAL KARNAWAŁOWY

Styczeń to czas zabaw karnawałowych. Pamiętano o tym w Parsęcku i z tej okazji 24 stycznia zorganizowano w szkole bal przebierańców. Na zabawę przybył Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, który podarował dzieciom słodkie upominki i razem z uczniami oraz rodzicami bawił się
w rytm dyskotekowych przebojów. Podczas zabawy wybrano króla i królową balu. Każde dziecko mogło wziąć udział w konkursach i wygrać nagrodę.
Impreza była udana i wszystkim się podobała.

RAJD,, SZLAKIEM SZCZECINECKICH WIEŻ’’

20 styczna 2013 roku 10 uczniów naszej szkoły wraz z panią Małgorzatą Grondys i panią Mariolą Jasińską brało udział w rajdzie turystycznym zorganizowanym przez wojskowe koło PTTK
,, Wiarusy”. Trasa rajdu wiodła nieoznakowanym szlakiem szczecineckich wież. Zbiórka miała miejsce przed dworcem PKP w Szczecinku, potem spacer po Szczecinku szlakiem wież. Po wędrówce uczestnicy rajdu otrzymali herbatę i zupę grochową. Potem odbyły się konkursy i zabawy sportowe. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy dyplom. Impreza była wspaniała. Uczniowie z chęcią wezmą udział w kolejnych rajdach.

Kulig

Dnia 26.02.2013r. w Parsęcku zorganizowano kulig. Po radosnej zabawie czekała na wszystkich ciepła grochówka, gorąca herbata oraz ognisko na którym piekliśmy kiełbaski. Wszyscy świetnie się bawili.


Walentynki

14 lutego to walentynki. Pamiętano o tym w szkole w Parsęcku. Podczas apelu rozdano uczniom i nauczycielom kartki walentynkowe. Wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi.


SZKOLNIAK – MARZEC-KWIECIEŃ 2013

VI Mistrzostwa Parsęcka w tenisie stołowym

16 marca 2013 roku w sali wiejskiej rozegrano VI Mistrzostwa Parsęcka w tenisie stołowym. Organizatorami imprezy byli: Szkoła Podstawowa w Parsęcku oraz Rada Sołecka w Parsęcku. Sponsorami zawodów byli: Urząd Gminy Szczecinek, Wójt gminy Szczecinek – Janusz Babiński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Parsęcku – Dorota Brateus, radny gminy Szczecinek i sołtys Parsęcka – Jerzy Sikora.
Turniej, w którym wzięło udział nieco ponad 50 uczestników rozegrano w pięciu kategoriach wiekowych. O godzinie 10.00. rywalizację rozpoczęli chłopcy i dziewczęta do lat 18. Rozegrano wiele ciekawych pojedynków, stojących na dobrym poziomie. Czołowe miejsca w tych kategoriach zajęli:
Dziewczęta do lat 18:
1. Ewa Wilchowska
2. Klaudia Okuszko
3. Natalia Kowalik
Chłopcy do lat 18:
1. Norbert Jachurski
2. Konrad Tutaj
3. Hubert Jachurski

O godzinie 15.00 do rywalizacji przystąpili „ pełnoletni” mieszkańcy Parsęcka. Tutaj również było dużo emocji, niektóre pojedynki były bardzo zacięte. Czołowe miejsca w rywalizacji popołudniowej zajęli:
Kobiety powyżej lat 18:
1. Elżbieta Wołoszyn
2. Anna Gręźlikowska
3. Milena Adamczyk
Mężczyźni do lat 50:
1. Jacek Sobczak
2. Tomasz Jachurski
3. Leszek Wasylik
Mężczyźni powyżej 50 lat:
1. Stanisław Pluta
2. Leszek Krzyżanowski
3. Stanisław Stołpiak

Zawodnicy, którzy zajęli miejsca 1-3 otrzymali okolicznościowe puchary, natomiast wszyscy startujący w zawodach dostali dyplomy, nagrody i upominki. Dodatkowy puchar, dla najlepszego ucznia Szkoły Podstawowej w Parsęcku wywalczył Damian Okuszko. Puchary, dyplomy i upominki wręczali: wójt gminy Szczecinek – Janusz Babiński, radny gminy Szczecinek i sołtys Parsęcka – Jerzy Sikora oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Parsęcku – Dorota Brateus. Podczas zakończenia imprezy wójt p. Janusz Babiński pogratulował wszystkim uczestnikom wytrwałości i kondycji fizycznej, a organizatorom pomysłu i sprawnej organizacji. Zawody przeprowadził jako sędzia główny Jacek Słowiński.
ORGANIZATORZY:
Jerzy Sikora
Jacek Słowiński

PORANEK WIELKANOCNY

21 marca w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbył się uroczysty poranek wielkanocny połączony z kiermaszem świątecznym. Z tej okazji szkołę odwiedzili zaproszeni goście, wśród których byli Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, Pani dyr. ZEAS Hanna Molendowska, radny i sołtys Jerzy Sikora, ksiądz Jerzy Dalak. Licznie przybyli rodzice i mieszkańcy wsi. Spotkanie rozpoczęto od inscenizacji przygotowanej przez panią Zofię Konieczną z dziećmi z oddziału przedszkolnego. Piękne stroje i wspaniały występ najmłodszych zostały nagrodzone brawami. Dzieci otrzymały także upominki od wójta Janusza Babińskiego. W dalszej części wręczono dyplomy i nagrody dla uczniów, którzy zwyciężyli w szkolnych konkursach przedmiotowych zorganizowanych w ramach Tygodnia Kultury. Potem goście degustowali ciasta upieczone przez rodziców , podziwiali świąteczne prace przygotowane na kiermasz. Wszystkim bardzo podobały się kolorowe stroiki , piękne pisanki i palmy. Spotkanie wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

KONFERENCJA NAUKOWO- SZKOLENIOWA

Dnia 8 kwietnia w szczecineckim kinie ,,Wolność” odbyła się konferencja naukowo- szkoleniowa ,,Trzymaj formę”. Organizatorem imprezy był Powiatowy Inspektor Sanitarny i Dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy w Szczecinku. Naszą szkołę na tej konferencji reprezentowali przedstawiciele klasy VI- Kamila Król, Weronika Rudnicka, Krzysztof Niewielski i pani Małgorzata Grondys. Program spotkania był bardzo bogaty i interesujący. Można było wysłuchać prelekcji o zasadach prawidłowego żywienia i błędach żywieniowych. Zespół teatralny
Grupy Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii przedstawił sztukę teatralną ,,Odlot” i scenkę kabaretową ,,5 minut”. Podczas konferencji występowała także młodzież z gimnazjum.
Spotkanie było ciekawą forma propagowania zdrowego stylu życia wśród młodzieży.

ZABAWA TANECZNA

20 kwietnia Rada Rodziców ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku zorganizowała zabawę taneczną dla rodziców, nauczycieli i mieszkańców wsi. Impreza zorganizowana została w stylu lat 80-tych. Wszyscy doskonale się bawili.

RAJD TURYSTYCZNY

21 kwietnia Wojskowe koło PTTK ,,Wiarusy” zorganizowało rajd ,,Leśne ścieżki”. Oczywiście nie mogło nas na nim zabraknąć. Nasza grupa turystów ( 13 dzieci, 3 rodziców), pod opieką p. Małgorzaty Grondys i p. Zofii Kosakowskiej, o godzinie 10.45 spotkała się wraz z innymi uczestnikami rajdu na dworcu PKP. Następnie wyruszyliśmy na 4- kilometrową trasę. Ulicą Waryńskiego udaliśmy się w stronę torfowiska Raciborki. Potem przeszliśmy fragment ścieżki Testamentu Jana Pawła II w lesie miejskim. Po pokonaniu wyznaczonej trasy spotkaliśmy się wszyscy na terenie pola biwakowego przy parafii pw św. Franciszka z Asyżu. Tam czekało na nas ognisko i poczęstunek. Chętni mogli wziąć udział w konkursach rekreacyjnych.
Humor wszystkim dopisywał. Mamy nadzieję, że kolejny rajd będzie tak udany jak ten.


DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia to Dzień Ziemi. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel przygotowany przez panią Mariolę Jasińską i uczniów klasy pierwszej. Dzieci zachęcały do troski o środowisko naturalne. Mówiły o konieczności segregacji śmieci i dawały dobre rady, jak dbać o naszą planetę.
Po apelu wszystkie klasy z wychowawcami poszły porządkować teren wokół szkoły. Klasy starsze sadziły drzewka przy boisku szkolnym.
Mamy nadzieję, że ta akcja zachęciła wszystkich do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska nie tylko 22 kwietnia, ale także w pozostałe dni roku.

Piknik

Dnia 27 czerwca w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbył się piknik zorganizowany przez Radę Rodziców i nauczycieli. Na imprezę przybyli zaproszeni goście, wśród których był Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, rodzice, uczniowie i mieszkańcy wsi.
Na początku funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Czarnem zaprezentowali pokaz tresury psa
szkolonego do szukania narkotyków. Potem uczniowie rozgrywali mecz piłki nożnej, a dorośli rywalizowali w meczu siatkówki o nagrodę wójta -koszyczek truskawek.
Wszyscy chętnie uczestniczyli w konkursach sprawnościowych, panie ćwiczyły zumbę, a dzieci mogły przejechać się wozem OSP z Parsęcka.
W trakcie zabawy nie zabrakło poczęstunku. Były kiełbaski z grilla, ciasto przygotowane przez mamy uczniów i napoje sponsorowane przez Gminę.
Piknik był udaną imprezą integrującą lokalną społeczność.

 

Rok szkolny 2013/2014

 

SZKOLNIAK – WRZESIEŃ-PAŹDZIERNIK 2013

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

W naszej szkole odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z udziałem Wójta Gminy Szczecinek Janusza Babińskiego. Uroczystość rozpoczęła się od części artystycznej, podczas której piosenką oraz wierszem żegnano wakacje i witano nowy rok szkolny. Po występach wójt
J. Babiński życzył uczniom wielu sukcesów i samych dobrych ocen. Przekazał też dzieciom w prezencie zestaw gier planszowych.

„Narodowe czytanie”

6 września przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji ,,Narodowe Czytanie” zainicjowanej w ubiegłym roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W tym roku czytano dzieła Aleksandra Fredry. Pani bibliotekarka przygotowała wystawę poświęconą twórczości Fredry, a jego wiersze czytały nauczycielki i uczniowie.
„Sprzątanie Świata” 23 września w Szkole Podstawowej w Parsęcku przeprowadzono akcję „Sprzątanie Świata”. Opiekunka szkolnego koła LOP p. Mariola Jasińska przygotowała z uczniami klasy II przedstawienie „Sprzątamy Ziemię”.Potem wszystkie klasy wzięły udział w konkursie plastycznym na plakat zachęcający do ochrony środowiska. Akcja zakończyła się wspólnym sprzątaniem terenu wokół szkoły oraz smacznym poczęstunkiem.

„Sprzątanie Świata”

23 września w Szkole Podstawowej w Parsęcku przeprowadzono akcję „Sprzątanie Świata”. Opiekunka szkolnego koła LOP p. Mariola Jasińska przygotowała z uczniami klasy II przedstawienie „Sprzątamy Ziemię”.Potem wszystkie klasy wzięły udział w konkursie plastycznym na plakat zachęcający do ochrony środowiska. Akcja zakończyła się wspólnym sprzątaniem terenu wokół szkoły oraz smacznym poczęstunkiem.

 

Ślubowanie I klasy

Dnia 3.10.2013r. w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbyło się ślubowanie I klasy. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński. Dzieci wystąpiły z częścią artystyczną , po której zostały pasowane na ucznia. Otrzymały dyplomy i słodkie bukiety. Uroczystą przysięgę złożyli rodzice pierwszoklasistów. Na zakończenie Wójt życzył pierwszakom sukcesów i samych piątek. Podarował całej klasie zestaw piłek oraz upominki dla każdego ucznia. Po części artystycznej dzieci, rodzice i zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.


JESIENNY RAJD TURYSTYCZNY

27 października 2013 roku grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w jesiennym rajdzie turystycznym. Opiekunkami turystów były panie: Małgorzata Grondys i Mariola Jasińska. Organizatorem rajdu było Wojskowe Koło PTTK ,,Wiarusy”. Zbiórka miała miejsce o godzinie 10.45 na pętli autobusowej przy ulicy Szczecińskiej w Szczecinku. Stamtąd wyruszyliśmy na ścieżkę przyrodniczą Las Klasztorny. Długość ścieżki wynosi 3,9 km i te trasę przebyliśmy w czasie ok. 3 godzin. Teren pomiędzy jeziorami Trzesiecko i Wilczkowo jest piękny i niezwykle urozmaicony. Po drodze zatrzymywaliśmy się przy dużych i małych tablicach edukacyjnych, dzięki którym można lepiej poznać leśną faunę i florę. Potem było ognisko i konkursy. Wszyscy nasi uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.
Rajd, mimo niezbyt udanej pogody, był udany. Humory wszystkim dopisywały. Niektórzy już z niecierpliwością czekają na następne piesze wędrówki z ,,Wiarusami”.

Otrzęsiny klasy IV

Dnia 30. 10. 2013r. w Szkole Podstawowej w Parsęcku zorganizowano dyskotekę. Podczas zabawy samorząd uczniowski przeprowadził otrzęsiny dla klasy IV. Czwartoklasiści brali udział w konkursach sprawdzających ich umiejętności muzyczne, taneczne i sprawnościowe. Uczniom dopisywał dobry humor i chętnie wykonywali wszystkie zadania. Potem pani dyrektor odcięła im ogony i tym samym zostali przyjęci do grona starszej społeczności szkolnej.


SZKOLNIAK – LISTOPAD – GRUDZIEŃ 2013
WYJAZD NA PRZEDSTAWIENIE

7 listopada uczniowie klas IV- VI pojechali do Szczecinka do kina, aby obejrzeć przedstawienie teatralne. Spektakl zatytułowany ,,Ania z Zielonego Wzgórza” został przygotowany
przez aktorów wrocławskiego teatru Artenes. Dzięki adaptacji teatralnej powieści Lucy Mont Montgomery uczniowie mogli przenieść się na Zielone Wzgórze i razem z tytułową bohaterką przeżywać jej radości i smutki.
Przedstawienie bardzo się podobało i na pewno zachęci wszystkich do przeczytania książki, która jest lekturą.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klas starszych z panią Z. Kosakowską przygotowali uroczysty apel. Wszyscy zebrani mogli dowiedzieć się, dlaczego 11 listopada jest świętem narodowym Polaków i kim był Józef Piłsudski. Mieliśmy też okazję posłuchać wierszy i piosenek związanych z tym świętem.
Dla wielu, zwłaszcza najmłodszych uczniów, była to ważna lekcja historii, której do tej pory nie znali.

KODEKS PRZECIW PRZEMOCY

Chcemy, żeby nasza szkoła była wolna od przemocy, dlatego samorząd uczniowski zaproponował opracowanie Szkolnego Kodeksu Zasad Przeciwko Przemocy. 19 listopada zebrali się uczniowie klas IV- VI, by razem opracować zasady, które będą obowiązywały w naszej szkole.
Na początku wspólnie próbowano wyjaśnić, co oznacza słowo ,,przemoc”. Następnie każdy anonimowo wypowiadał się na temat, co należy zrobić, by w szkole było bezpiecznie. Następnie pracując w grupach ustalano zasady postępowania wobec siebie nawzajem. Po pracy zespołowej nadszedł czas na podsumowanie. Omówiono propozycje poszczególnych zespołów i na tej podstawie opracowano kodeks, który będzie obowiązywał w naszej szkole. Samorząd przygotuje apel, podczas którego zapozna uczniów klas młodszych z kodeksem. Członkowie samorządu wykorzystają też propozycje akcji, które mogłyby odbyć się w szkole, a które zostały zaproponowane przez uczniów.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

21 listopada od 30 lat jest Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Pomysł narodził się w USA, ale zyskał popularność na całym świecie. Także w naszej szkole uczniowie postanowili przyłączyć się do walki z paleniem tytoniu.
Szkolne Koło PCK z panią M. Jasińską przygotowało apel, podczas którego mówiono o zgubnych skutkach nałogu, o zniszczeniu organów wewnętrznych. Uczniowie propagowali zdrowy i aktywny tryb życia zamiast używek, które niszczą organizm człowieka.

WYCIECZKA DO KOSZALINA

Dnia 26 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Parsęcku pojechali na wycieczkę do Koszalina. Program wyjazdu przewidywał wizytę w Radiu Koszalin i w fabryce bombek.
Wtorek przywitał nas mroźną i zimową aurą, ale nic nie było w stanie popsuć naszego nastroju. Podróż do Koszalina minęła szybko i około godziny 11 byliśmy przed siedzibą Radia Koszalin. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie rozgłośni. Dowiedzieliśmy się, że Radio Koszalin w tym roku obchodzi 60- lecie istnienia i jest jedną z 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w naszym kraju. Byliśmy w płytotece oraz w studiach, w których nagrywane są audycje radiowe. Niektórzy mieli szansę poczuć się jak prawdziwi redaktorzy radiowi, ponieważ zostały nagrane ich wypowiedzi. Na zakończenie wizyty w rozgłośni byliśmy w Studiu Koncertowo- Nagraniowym im. Czesława Niemena.
Po wizycie w radiu wyruszyliśmy do fabryki bombek. Tam mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstają ozdoby choinkowe. Zobaczyliśmy cały proces produkcji bombek, od dmuchania poprzez srebrzenie do maczania. Mogliśmy też wykonać ręczne dekoracje na bombkach, które będą na naszej szkolnej choince. Po wizycie w fabryce pojechaliśmy do McDonalda na hamburgery i frytki. Potem zmęczeni, ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Wycieczka była udana i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.


ANDRZEJKI W SZKOLE W PARSĘCKU

,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Nawiązując do tego ludowego przysłowia, Samorząd Uczniowski postanowił zorganizować zabawę andrzejkową.
Impreza odbyła się 27 listopada. Humory dopisywały i na parkiecie pojawiło się wielu chętnych tancerzy. Nie zabrakło zabaw i konkursów. Jak zwykle największą popularnością cieszył się konkurs ,,taniec z krzesłami”. Tym razem do tej zabawy włączyli się także nauczyciele.
Po konkursach można było dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Uczniowie z klas IV- VI przygotowali bowiem andrzejkowe wróżby. Można było poznać imię przyszłego męża lub przyszłej żony, przekłuwając serca z imionami dziewczynek i chłopców. Kolorowe karteczki zawierały przestrogi na przyszłość. Ze szkatułki można było wylosować karteczkę, na której zapisana była wróżba. Z czarodziejskiego worka wyciągano przedmioty, które symbolizowały zawody. Kącik wróżb cieszył się dużą popularnością, ponieważ każdy chciał wiedzieć, co ,,mówią gwiazdy”. Po wróżbach na wszystkich czekał słodki poczęstunek, a potem bawiono się w rytm ulubionych przebojów.
Zabawa andrzejkowa bardzo się podobała. Okazuje się, że warto pielęgnować tradycje i obrzędy ludowe, a wspólna zabawa może dać wiele radości.


MIKOŁAJ W SZKOLE W PARSĘCKU

6 grudnia są Mikołajki. W tym roku jednak ze względu na fatalną pogodę Mikołaj dotarł do uczniów ze Szkoły w Parsęcku dopiero 9 grudnia. Nie od razu jednak można było się z nim spotkać. Najpierw Pani dyrektor Dorota Brateus odczytała list, jaki Mikołaj napisał do dzieci. Prosił, by najmłodsi z oddziału przedszkolnego pomogli mu dotrzeć na spotkanie, bo zabłądził. Dzieci z panią rozpoczęły poszukiwania. W tym czasie pozostali chcieli przygotować miłemu gościowi wspaniałe powitanie. Klasy młodsze rysowały pojazdy, którymi mógłby przybyć Mikołaj, a starsi wykonali transparenty z powitalnymi hasłami. Potem, ku ogólnej radości, najmłodsi przyprowadzili Mikołaja. Po powitaniu rozpoczęła się wspólna zabawa. Były wyścigi elfów, które musiały jak najszybciej dostarczyć Mikołajowi paczki. Przeprowadzono też konkurs ze śnieżnymi kulami oraz zabawę
w wesoły pociąg. Uczestnicy konkursów otrzymali od Mikołaja słodkie upominki. Potem nastąpiła najbardziej wyczekiwana przez wszystkich chwila. Mikołaj rozdał dzieciom wspaniałe paczki. Uczniowie podziękowali za prezenty i spotkanie. Poprosili też, by Mikołaj odwiedził ich za rok.


Jasełka

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. W tym czasie w szkołach odbywają się jasełka i świąteczne kiermasze. Taka uroczystość miała miejsce 17 grudnia w Szkole Podstawowej w Parsęcku. Przybyli na spotkanie rodzice i goście, wśród których był Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, obejrzeli przedstawienie nawiązujące treścią do zwyczajów i tradycji świątecznych. Słowa poezji i kolędy wprowadziły słuchaczy w spokojny i miły nastrój. Po przedstawieniu świąteczne życzenia złożył zebranym Wójt Janusz Babiński i podarował dzieciom słodkie upominki. Wesołych i spokojnych świąt życzyła również Pani Dyrektor Dorota Brateus. Następnie można było podziwiać ozdoby, bombki, stroiki i kartki wykonane przez dzieci oraz posmakować ciast przygotowanych przez rodziców.
Takie spotkania są wspaniałą okazją do tego, by na chwilę zapomnieć o codziennym zabieganiu i gorącym czasie przedświątecznych przygotowań.

RAJD ,, ZIMA 2014”

Kolejny raz miłośnicy pieszych wycieczek i aktywnego wypoczynku mieli okazję wziąć udział w rajdzie turystycznym. 19 stycznia Wojskowe koło PTTK ,,Wiarusy” zorganizowało rajd na początek roku. Nie mogło na nim zabraknąć naszego koła turystycznego. Spotkaliśmy się o godzinie 10.45 na wiadukcie w Szczecinku i wyruszyliśmy w drogę. Tym razem trasa rajdu wiodła szlakiem szczecineckich wzgórz. Najpierw byliśmy na wzgórzu, na którym stał klasztor Marientron. Potem podziwialiśmy panoramę jeziora ze Wzgórza Przemysława. Byliśmy też na górce rynkowej, Wzgórzu Wisielczym oraz Wzgórzu Wodociągowym ( Świętego Jerzego). Następnie udaliśmy się na ulicę Kilińskiego do SAPIK-u. Tam zjedliśmy pyszną grochówkę i wzięliśmy udział w konkursach.
Rajd bardzo się podobał. Z niecierpliwością czekamy na wiosnę i kolejne imprezy.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W PARSĘCKU

22 stycznia w Szkole Podstawowej w Parsęcku miała miejsce bardzo miła uroczystość.
Tego dnia do szkoły przybyli licznie zaproszeni goście, wśród których byli Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński, pani dyrektor ZEAS Hanna Molendowska. Okazją do spotkania był Dzień Babci i Dziadka.
Po powitaniu gości przez panią dyrektor Dorotę Brateus rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie przygotowali wspaniałe niespodzianki dla babć i dziadków. Dzieci z zerówki zatańczyły taniec myszek. Uczniowie z klasy I, II i III przygotowali muzyczne życzenia. Brawurowo też odtańczyli polkę i zachwycili pokazem zumby. Dziewczyny z klas IV- VI wcieliły się w role babć oraz dziadków i zaprezentowały program telewizyjny na wesoło. Po występach dzieci wręczyły babciom i dziadkom prezenty. Słodkie upominki podarował im też Wójt Janusz Babiński, życząc zdrowia, pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności.
Po występach i życzeniach rozpoczęła się wspólna zabawa. Babcie i dziadkowie mieli okazję wziąć udział w różnych konkursach. Można było np. posłuchać piosenek w ich wykonaniu, zobaczyć, czy babcie dobrze znają wnuki, czy dziadkowie potrafią zawiązać wnuczkom kokardy.
Atmosfera w czasie spotkania była wspaniała, a uśmiech na twarzach miłych gości na pewno na długo pozostanie w pamięci.


ZABAWA KARNAWAŁOWA W PARSĘCKU

13 lutego w Szkole Podstawowej w Parsęcku zorganizowano zabawę karnawałową. Na balu pojawiły się wróżki, królewny, policjanci, biedroneczki i inne zabawne postacie, których nie sposób wymienić. Humory wszystkim dopisywały, więc na parkiecie było tłoczno. Nie zabrakło chętnych do udziału w konkursach czy w tanecznych popisach zumby. I jak to na balu wybrano króla i królową, choć wybór był bardzo trudny.
Miłą niespodzianką dla uczniów okazały się paczki ufundowane przez Wójta Gminy Szczecinek Janusza Babińskiego i Radę Rodziców, a przekazane przez obecną na zabawie panią Dyrektor ZEAS Hannę Molendowską i przewodniczącą Rady Rodziców. Zadowoleni i szczęśliwi byli też ci, którzy w czasie zabawy otrzymali kartki walentynkowe.
Zabawa była udaną imprezą i szkoda, że następny bal dopiero za rok.


TYDZIEŃ KULTURY W SZKOLE W PARSĘCKU

W dniach 17- 21 marca w Szkole Podstawowej w Parsęcku zorganizowano Tydzień Kultury. Uczniowie wzięli udział w różnych konkursach. Wybrano najlepszych matematyków, ekologów i tych, którzy świetnie znają język niemiecki. Zmagania ortograficzne pozwoliły wyłonić Mistrza Ortografii.
Nie zabrakło również konkursu dla miłośników poezji i piosenki. Nasi szkolni twórcy pisali wiersze i piosenki, których tematem był zdrowy tryb życia. Uczniowie i nauczyciele mieli też okazję wybrać herb Parsęcka, wśród prac przygotowanych na konkurs plastyczny.
Zakończenie akcji miało miejsce 21 marca – w pierwszy dzień wiosny, który upłynął pod hasłem: „ŻYJ ZDROWO”. Uczniowie wysłuchali pogadanki na temat zdrowego i właściwego odżywiania się. Potem każda klasa przygotowywała potrawy. Były smaczne kanapki, sałatki owocowe i warzywne, kolorowe koreczki i pyszne koktajle. Tego też dnia odwiedził nas Pan Wójt Janusz Babiński. Podczas uroczystego apelu podsumowującego przebieg Tygodnia Kultury Pan Wójt wręczył nagrody zwycięzcom konkursów. Po apelu nastąpiła degustacja zdrowych i pysznych potraw.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ ŚREDNIOWIECZA

27 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Parsęcku mieli okazję spotkać się z bardzo miłym gościem. Odwiedził nas pan Cezary Sierzputowski – pasjonat historii, przedstawiciel Bractwa Rycerskiego, komtur szczecineckich rycerzy. Na początku pan Sierzputowski wyjaśnił nam, czym zajmuje się Koszalińska Kompania Rycerska. Potem opowiadał o czasach średniowiecza, zwyczajach rycerzy i o turniejach łuczniczych. Zaprezentował strój łucznika, elementy stroju rycerza i broń. Opowiadał też o tym, jak brał udział w inscenizacjach bitew średniowiecza. Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy film w reżyserii Bogusława Wołoszańskiego ,,Oblężenie Malborka”. Tematem tego widowiska jest historia oblężenia stolicy krzyżackiego państwa przez wojska polsko- litewskie.Spotkanie było bardzo ciekawym wydarzeniem i świetną lekcją historii. Może znajdą się wśród naszych uczniów tacy, których zainteresuje historia średniowiecza i w przyszłości będą chcieli zostać członkami bractwa.

PRZEDSTAWIENIE TEATRU ,,KURTYNA”

28 marca uczniowie z klas III- VI obejrzeli spektakl profilaktyczny zaprezentowany przez teatr ,,Kurtyna” z Krakowa. Przedstawienie było zatytułowane ,, Najlepszy z najlepszych”.
Wraz z aktorami przenieśliśmy się do szkoły, w której uczniowie wybierali w szkolnym plebiscycie osobę cieszącą się popularnością, wzbudzającą szacunek i podziw. Główny bohater Jacek, chłopiec agresywny i niemiły, za wszelką cenę chciał zwyciężyć w konkursie. Sam na siebie oddawał głosy i zmuszał innych, by na niego głosowali. Wygrał ten plebiscyt, ale zrozumiał, że źle postępował. Przyznał się do oszukiwania i wyjawił prawdę. Konkurs odbył się ponownie.Spektakl nam się podobał. Pokazał, jak należy postępować, by być lubianym i szanowanym.


Ogólnopolska Akcja Ekologiczna

W dniach 7-16 kwiecień 2014r. w Szkole Podstawowej w Parsęcku
przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja ekologiczna. W ramach akcji odbędą się lekcje tematyczne dotyczące segregacji śmieci i pisanie listów do dorosłych oraz wystawka najciekawszych prac. Uczniowie przygotują i wystawią inscenizację ekologiczną. Przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny na plakat zachęcający do segregowania śmieci i konkurs na hasło i piosenkę ekologiczną. W dniach 14-16 kwiecień przeprowadzona zostanie zbiórka surowców. Podsumowanie akcji nastąpi 16 kwietnia 2014r.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA EKOLOGICZNA POD PATRONATEM FUNDACJI „ARKA”

W dniach 7- 16 kwietnia 2014 w Szkole Podstawowej w Parsęcku zrealizowano zadania w ramach ogólnopolskiej akcji ekologicznej. Na początku w klasach przeprowadzono lekcje tematyczne dotyczące segregacji śmieci. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym: ,,Segregujesz- zyskujesz” i wykonali plakaty. Układali też hasła ekologiczne. Ciekawą propozycją w programie było pisanie listów dla Ziemi. W swoich listach dzieci apelowały do rodziców, aby dbali o czystość i segregowali śmieci, bo wszyscy jesteśmy odpowiedzialni
za naszą planetę. Plakaty i listy zostały wywieszone na szkolnym korytarzu, by każdy mógł zapoznać się z ich treścią. Pomysłowością wykazały się uczennice z klasy VI, które wykorzystując refreny popularnych piosenek, napisały do nich swoje teksty, w których hasłem przewodnim była ekologia. Mieliśmy także okazję obejrzeć inscenizację przygotowaną przez uczniów z klasy V i VI tematycznie związaną z głównym hasłem akcji. W ciągu dni, w których trwała akcja, uczniowie sprzątali terenu wokół szkoły i na wsi. Pamiętali przy tym o segregowaniu śmieci. Aktywnie włączyli się też do zbierania baterii i korków. Akcja zakończyła się apelem, na którym podsumowano jej przebieg. To było ważne wydarzenie w życiu społeczności szkolnej. Zadania, które wykonywaliśmy, integrowały nas i przypominały o tym, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię.


PORANEK WIELKANOCNY

Poranek Wielkanocny to tradycyjna już uroczystość organizowana w Szkole Podstawowej w Parsęcku. Tym razem przedświąteczne spotkanie miało miejsce 15 kwietnia. W tym dniu naszą szkołę odwiedzili pani dyrektor ZEAS Hanna Molendowska, ks. proboszcz Jerzy Dalak i rodzice.Po powitaniu gości przez panią dyrektor Dorotę Brateus rozpoczęły się występy. Najpierw grupa uczniów zatańczyła wiosennego walczyka. Potem obejrzeliśmy inscenizację przygotowaną przez dzieci z klasy II i III. Tematem przedstawienia były zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Słowo i piosenka wprowadziły nas w przyjemny i miły nastrój. Po przedstawieniu był czas na życzenia świąteczne i rozmowy przy kawie i ciastku. Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego wyruszyły do lasu szukać prezentów od „zajączka”. Wyprawa była udana. Dzieci wróciły szczęśliwe ze świątecznymi podarunkami.


APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Dnia 30 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji. Uczennice z klasy V i VI przygotowały ciekawą inscenizację. Wraz z nimi przenieśliśmy się z XXI wieku do roku 1791. Uczennice wcieliły się w role: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, marszałka sejmu Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego. My zaś mogliśmy poczuć się, jak posłowie podczas obrad sejmu.
Inscenizacja była ciekawą lekcja historii dotyczącą ważnych wydarzeń w naszym kraju w XVIII wieku. Dowiedzieliśmy się, jakie decyzje podjęto podczas obrad sejmu zwanego Sejmem Wielkim.


Dzień Mamy w Parsęcku

Dnia 26 maja obchodzimy Dzień Matki. Pamiętały o tym dzieci ze szkoły w Parsęcku. Zaprosiły do siebie mamy i tatusiów, by wspólnie świętować. Uczniowie przygotowali część artystyczną, by w ten sposób pokazać rodzicom, jak bardzo ich kochają. Były tańce, piosenki, wiersze i wesołe inscenizacje znanych bajek. Nie zabrakło upominków przygotowanych własnoręcznie przez dzieci. Rodzice otrzymali także słodkie upominki od obecnego na uroczystości Wójta Gminy Szczecinek Janusza Babińskiego. Po występach dzieci i słodkim poczęstunku był czas na wspólną zabawę. Nie zabrakło chętnych do udziału w konkursach. Rodzice świetnie sobie radzili w różnych konkurencjach.
Licznie przybyli goście nie kryli wzruszenia, jakie dostarczyło im to spotkanie.

PIKNIK RODZINNY

1 czerwca obchodzimy Dzień Dziecka. Aby sprawić niespodziankę dzieciom z Parsęcka, zorganizowano dla nich i ich rodziców na boisku przy Szkole Podstawowej w Parsęcku piknik rodzinny. Na imprezie pojawili się zaproszeni goście, wśród których był Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński. Licznie przybyli też mieszkańcy Parsęcka i Skotnik.
Podczas pikniku na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji. Były zamki dmuchane, trampolina, przejażdżki na kucyku, malowanie twarzy. Można było obejrzeć pokaz akcji gaśniczej w wykonaniu strażaków z OSP w Parsęcku. Nie zabrakło konkursów sportowych i wspaniałych nagród. Był pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.
Uśmiech na twarzach dzieci był dowodem na to, że niespodzianka bardzo im się podobała.
Ten dzień dostarczył im na pewno wielu niezapomnianych wrażeń
,,Stop używkom -stop przemocy”

10 czerwca w Szkole Podstawowej w Parsęcku odbył się Gminny Konkurs ,,Stop używkom -stop przemocy”. Organizatorem konkursu był Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.Konkurs zorganizowano w dwóch kategoriach: plakat i scenka artystyczna.Prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów gimnazjów. Spośród 15 plakatów jury wybrało najlepsze. Pierwsze miejsce przyznano 3 uczniom: Katarzynie Jermak z gimnazjum w Turowie, Jakubowi Korwelowi i Weronice Kapustyńskiej – przedstawicielom gimnazjum w Wierzchowie. II miejsce zdobyła praca Agaty Biesiady z Turowa, a III- Oliwii Sędzickiej z Gwdy Wielkiej.W konkursie scenicznym wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych z Gwdy, Sporego, Wierzchowa, Turowa i Parsęcka. Komisja oceniała oryginalność, pomysłowość, zgodność scenki z tematem konkursu i ogólne wrażenie artystyczne. Po występach ustalono werdykt. I miejsce zajęli uczniowie z Parsęcka, II miejsce zdobyły szkoły ze Sporego i Wierzchowa, a III miejsce przyznano uczniom z Turowa.Nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i scenicznego wręczył Wójt Gminy Szczecinek Janusz Babiński.Konkurs jest dobrym pomysłem na propagowanie działań związanych z profilaktyką uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Jest tez dobrą okazją do integracji uczniów z różnych szkół z terenu gminy Szczecinek.

Komentarze są wyłączone.